MENU
Strona Główna
Spadochroniarstwo
Rafting
Quady
Bungee
Paintball
 
Imprezy
     integracyjne
www.hunter.fr.pl
www.quadcenter.pl
www.quadylodz.pl
 
 
Polecamy
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
lyzwiarstwo.pl
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
 
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl
 
 
Rafting
 
Rafting jest to turystyczna odmiana spływu rzecznego. Używa się do niego różnego sprzętu, pływa się na tratwach, łodziach, pontonach. Uprawia się go na wodach śródlądowych, w zależności od miejsca na spływ uzależniony jest stopień trudności. Od połowy lat 80-tych jest oferowany jako usługa turystyczna w wielu regionach świata, sport ten odpowiednio się promuje.

Ogólnie rafting to spływy pontonowe po dzikich, górskich rzekach. Do niedawna sport ten uprawiała garstka osób. Obecnie dzięki rozwijającej się bazie, doskonale wyszkolonym instruktorom, może go uprawiać praktycznie każdy. Rafting cieszy się rosnącą popularnością.

Obecnie do tego, żeby uprawiać rafting nie trzeba mieć żadnych, specjalnych uprawnień. Wymaga się jednak, aby uczestnicy tej „zabawy” mieli opanowaną podstawową umiejętność pływania.

Aby spróbować swoich sił na górskich, rzekach nie trzeba mieć ze sobą żadnego ekwipunku. Firmy, które organizują spływy zazwyczaj same zaopatrują uczestników, we wszystkie potrzebne rzeczy. Wyposażenie takie jak ponton, pianka, kask jest wliczone w cenę spływu.

Cała przygoda polega na tym, że kilka osób wsiada do wyposażonego w wiosła pontonu i rusza w dół rwącej, górskiej rzeki. Spływ odbywa się pod okiem doświadczonego przewodnika (skipera), sterującego pontonem. W czasie spływu pokonuje się zdradliwe przełomy, kaskady, a nawet wodospady.

Rafting udoskonala współprace udoskonala zespole, dodatkowo uczy ludzi podejmowania szybkich udoskonala trafnych decyzji, w wielu stresujących sytuacjach na pontonie. Dzięki temu rafting stał się popularnym sportem, często wybieranym jako atrakcja podczas imprez firmowych.
 
Spływy pontonowe

Spływy pontonowe na rwących górskich rzekach, jednym słowem rafting. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i dobrze wyszkolonym instruktorom całkowicie bezpieczny i dostępny dla każdego. Dostarcza emocji oraz adrenaliny. Uczy pracy w zespole.

Ponton - nadmuchiwana łódź o płaskim dnie.
W innym znaczeniu jest to urządzenie pływające w kształcie szczelnej zamkniętej skrzyni służące do ustawiania na nim dźwigów (portowych, stoczniowych), rusztowań stoczniowych, baraków, mostów, itp.
Terminem tym określa się też cylindryczne zatapialne zbiorniki używane w ratownictwie morskim do podnoszenia wraków z dna morskiego. Zatopione pontony umieszcza się wokół wraka i mocuje do niego linami, następnie wtłacza się do ich wnętrza sprężone powietrze w celu uzyskania siły wyporu pozwalającej na oderwanie i uniesienie go z dna morskiego.


Spływy kajakowe


Spływy kajakowe. Nie wymaga doświadczenia ani specjalnych umiejętności. Możliwość pokonania górskiej rzeki daje dużo satysfakcji.

Kajak to niewielka łódź turystyczna lub sportowa.
Napędzana wiosłem o dwóch piórach, nie opartym o żadne urządzenia przymocowane do pokładu (w odróżnieniu od łodzi wiosłowej). Załoga siedzi twarzą do kierunku płynięcia.
Pochodzi od inuickiej (eskimoskiej) łodzi nazywanej "qajaq" (wym. "kaja-kch"). Obecnie spotykana jest ogromna liczba bardzo różnych, jeśli chodzi o kształt kadłuba i technologię wykonania, kajaków. Najkrótsze (kajaki do rodeo - akrobacji kajakowej) mają 1,7 m długości, a najdłuższe (regatowe kajaki czteroosobowe) - 11 m. Przeciętna długość kajaka turystycznego to 3.5 - 5 m., a szerokość 60-80 cm.

Rodzaje kajaków

Kajaki można klasyfikować ze względu na przeznaczenie i technologię wykonania. Klasyfikacja ze względu na przeznaczenie wygląda następująco:
 
• kajaki rekreacyjne
• kajaki turystyczne
o nizinne
o morskie
o górskie
 
• kajaki sportowe
o regatowe
o górskie slalomowe
o górskie zjazdowe
o do freestyle'u (rodeo kajakowego)
o do kajak-polo

Rodzaje tras

Do niedawna sport dostępny dla nielicznych. Rosnąca jednak popularność sprawiła, że jak grzyby na deszczu powstały ośrodki, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów możemy przeżyć niezwykłą przygodę w górskiej rzece.

W zależności od umiejętności wybieramy określoną klasę rzeki. Wyróżnia się 6 klas:
I - trasy łatwe, bez większej ilości przeszkód;
II - umiarkowane, z raczej słabym prądem, niezbyt trudne do pokonania;
III - rzeki trudne, z licznymi głazami, o zmiennej sile prądu, wymagające dużej siły i wytrzymałości fizycznej, mające w miarę stabilne brzegi;
IV - rzeki trudne i zawierające długie odcinki pełne przeszkód i uskoków, grożące wywrotką z małą szansą na udzielenie pomocy;
V - rzeki wybitnie trudne, gwałtowny prąd, wąski nurt, ostre kamienie, niedostępne brzegi;
VI - trasy teoretycznie niemożliwe do pokonania, o ostrym spadzie i nurcie momentami węższym niż szerokość pontonu, urwiste wodospady.

Spływy na rzekach o wyższej klasie trudności określa się white water rafting (white water - woda pieniąca się na biało). Uprawiany jest również rafting morski, polegający na pokonywaniu niebezpieczeństw przyrody np. burze.

Terminologia

beam - dosł. belka, najszersza część pontonu;
blade - pióro charakterystycznego krótkiego wiosła;
draw - długie wiosło ustawione pod katem 90 stopni do kierunku poruszania się pontonu;
stroke - wiosło do manewrowania pontonem;
thwart - poprzeczne wzmocnienie pontonu.
 
 

www.OPONY.net